مجله

  • خانه
  • >
  • بازیابی اطلاعات از هارد دیسک دارای بدسکتور
Image

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک دارای بدسکتور

منتشر شده با موضوع بازیابی اطلاعات توسط محمد نامدار در 03 اردیبهشت 1398

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک دارای بدسکتور یکی از شایع ترین نوع بازیابی اطلاعات از روی هارد دیسک می باشد که دچار مشکلات بد سکتور شده است .

 

در این نوع بازیابی اطلاعات از هارد دیسک دارای بدسکتور باید مشکل بد سکتور هارد شما بررسی شود که مشکل از نوع بد سکتور سخت افزاری یا نرم افزاری است گاهی اوقات سیلندر های هارد دچار مشکل سخت افزاری می شود.

 

بدسکتور شدن هارد چیست

 

https://bazyabi.com

 

بدسکتور یکی از مشکلات لاینفک هارد است و در نتیجه اگر هارد شما دچار بدسکتور شد ، نگران نباشید در نظر داشته باشید که همیشه از اطلاعات مهمتان پشتیبان تهیه کنید تا در صورت مواجه شدن با بدسکتور شدن هارد اطلاعات مهم خود را از دست ندهید .

 

  بد سکتور شدن هارد چیست ؟ بد‌سکتور شدن هارد را می‌توان یک کلاستر کوچک از فضای ذخیره‌سازی نامید که معیوب شده است .

 

این سکتور به درخواست‌ها مبنی بر نوشتن و خواندن اطلاعات عکس‌العملی نشان نمی‌دهد تا آنجا که آن را یک سکتور بد و یا همان بدسکتور می‌نامیم.

 

بد سکتور های هارد را می توان در اکثر موارد حل و رفع نمود و از آسیب های جدی هارد جلوگیری کرد .

 

بدسکتور یکی از مشکلات لاینفک هارد است و در نتیجه اگر هارد شما دچار بدسکتور شد ، نگران نباشید

 

علائم بدسکتور شدن هارد

 

https://bazyabi.com

 

بدسکتور شدن هارد ، نرم‌افزاری به کلاستوری از فضای هارددیسک گفته می‌شود که دچار مشکلات نرم‌افزاری شده و به درستی کار نمی‌کند.

 

سیستم‌عامل برای خواندن اطلاعات از روی سکتور خراب تلاش می‌کند اما با عدم تطابق اطلاعات Error-correcting Code مواجه می‌شود .

 

این سکتور ممکن است به عنوان سکتور خراب و یا همان بدسکتور علامت‌گذاری شود اما با نوشتن مجدد اطلاعات خالی بر روی سکتور خراب، بدسکتور از بین می‌رود ، در گذشته از روش  Low Level Format نیز برای اینکار استفاده می‌شد .

 

ابراز چک دیسک ویندوز (Windows Check Disk) نیز می‌تواند بدسکتور‌های نرم‌افزاری را ترمیم کند.بد سکتور ها عموما خود را به صورت مشکل در رایا دیتا یا به صورت ارور یا بلو اسکرین یا صفحه آبی نشان می دهند .

 

بد سکتور ها اکثرا به صورت ارور خود را نشان می دهند یا به صورت بلو اسکرین یا ارور صفحه مرگ ویندوز.

 

بازیابی هارد دیسک بدسکتور شده

 

https://bazyabi.com

 

 بازیابی اطلاعات هارد دیسک بد سکتور شده امکان پذیر است اما باید در ابتدا مشکل بد سکتور رفع گردد .

 

اگر هارد دیسک شما درست کار می‌کند، باز هم امکان ایجاد بدسکتور و از بین رفتن نرم‌افزارهای شما وجود دارد. به همین دلیل است که شما باید همیشه از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

اگر اطلاعات مهم شما بر روی سکتور خراب ذخیره شده باشد، احتمال از دست دادن این اطلاعات وجود دارد. البته وجود چند سکتور خراب به معنای خرابی کامل هارد شما نمی‌باشد.

 

اما زیاد شدن میزان بدسکتور‌های هارد می‌تواند به معنای این باشد که هارد شما در آستانه خرابی است.اما اگر اطلاعات هارد بد سکتور شده است ابتدا بد سکتور هارد را رفع کرده ولی می توان درصد زیادی از اطلاعات هارد بد سکتور شده را بازیابی کرد .

 

بازیابی اطلاعات هارد دیسک بدسکتور شده امکان پذیر است ولی میزان کمی از اطلاعات قابل برگشت است و اگر داده بر روی سکتور خراب باشد امکان از بین رفتن آن بسیار زیاد است .

 

تعمیر هارد بدسکتور بعد از بازیابی اطلاعات

 

https://bazyabi.com

 

ابزار شناسایی و تعمیر بدسکتور به نام chkdsk  موجود در درون سیستم ‌عامل ویندوز وجود دارد، این ابزار هارد دیسک شما را برای شناسایی بدسکتور اسکن کرده و سکتور‌هایی که به صورت سخت‌افزاری خراب شده‌اند را علامت گذاری کرده و سکتورهایی که مشکلات نرم‌افزاری دارند را تعمیر می‌کند یا با برنامه های دیسک دف می توان هارد دیسک معیوب را شناسایی کرده و مشکلات آن را رفع کرد در صورتی که بد سکتور هارد سخت افزاری نباشد اگر هارد بدسکتور سخت افزاری داشته باشد ابتدا باید هارد را تعمیر بعد عملیات بازیابی اطلاعات را انجام دهید و باید مراقب باشید که بازیابی اطلاعات بعد از تعمیر هارد بدسکتور شده بد سکتور ها همراه با ریکاوری به هارد باز نگردد .

 

تعمیر هارد بد سکتور شده باید از ابزار نرم افزاری استفاده شود در صورت رفع سپس بازیابی اطلاعات صورت گیرد .

 0 نظر

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس الکترونیکی*
نام*
نظر شما*