مجله

  • خانه
  • >
  • اطلاعات کامل درباره هارد دیسک
Image

اطلاعات کامل درباره هارد دیسک

منتشر شده با موضوع آموزش توسط محمد نامدار در 03 اردیبهشت 1398

 

هارد دیسک قطعه ای الکترونیک است که در آن محل ذخیره سازی دیتا است و تمامی دیتا ها رو می توان به صورت آنی و لوکال مورد استفاده قرار داد همه جا می توان اطلاعاتی در مورد هارد دیسک به دست آورد.

 

درباره هارد دیسک می توان اطلاعات زیادی به دست آورد از جمله ساختار آن عملکرد آن که به طرز شگفت انگیزی تعداد زیادی قطعه همزان و در سرعت بالا و هماهنگ کار می کنند.

 

چرا به هارد HDD می گویند؟

 

https://bazyabi.com

 

درایو دیسک سخت به انگلیسیی hard disk drive یا همان HDD یکی از قطعات رایانه است.

 

دیسک سخت وسیله‌ای است با یک یا چند صفحه که سطح آن‌ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به‌طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود.

 

این وسیله علاوه بر صفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن| نوشتن، سازوکار تعیین محل هد، و موتوری است که در محفظه‌ای جای داده می‌شود تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد. 

 

به این دلیل است که به هارد دیسک درایو HDD می گویند . یک دیسک سخت اطلاعات را روی یک یا چند مینی دیسک مدور تخت که صفحه نامیده می‌شوند ذخیره می‌کند و باید بسیار محافظت شده با آن ها بر خورد کرد .

 

آیا HDD همان هارد دیسک درایو است ؟

 

معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک

 

https://bazyabi.com

 

معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک نشانه از نوع هارد قدرت هارد موتور هارد سرعت هد هارد و اینچ هارد است .

 

اعدادی که روی هارد مشاهده می کنید نشان میدهد که هارد دیسک درایو شما هارد سه اینچ یا پنج اینچ است یا اینکه هارد سایز دیگری است یا نشان دهنده قدرت موتور هارد است که 4500 یا 7200 RPM است و یا نوع ساتا بودن یا آیدی یا بودن هارد رو نشان می دهد .

 

حتی ورژن ساتا رو نشان می دهد . اعداد دیگر نشان دهنده تعداد سیلندر های روی هارد دیسک می باشد .

 

معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک گاهی اوقات نشان دهنده نوع دیسک است که به صورت دیسکی می باشد و هد مغانطیسی یا هد نوری دارد .

 

معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک نشان دهنده قدرت و عملکرد و نوع هارد دیسک می باشد. 

 

اتصال هارد دیسک

 

https://bazyabi.com

 

همان طور که می‌دانید؛ HDD ها به 2 مدل 3.5 اینچی که همان هارد اینترنال کامپیوتر است و مدل 2.5 اینچی که همان هارد لپ تاپ و اکسترنال است، تقسیم می‌شوند.

 

اتصال هارد دیسک از سه نوع USB یا IDEA  یا SATA  می باشد. که هر کدام از هارد ها نوعی تبدیل دارد که می توان از نوعی به نوعی دیگر تبدیل کرد برای مثال هارد های اکسترنال همان هارد های ساتا هستند با تبدیل به حالتUSB .

 

در این روش باید توجه داشته باشید که نوع مبدلی که از آن استفاده می‌کنید مطمئن و دارای کیفیت باشد تا هارد درایو شما دچار آسیب احتمالی نشود.

 

این مبدل‌ها در دو نوع USB 2.0 و USB 3.0 در بازار موجود بوده و دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند که بسته به نیاز شما قابل انتخاب و خریداری است.

 

اتصال هارد دیسک از سه نوع انجام می شود . که از نوع آیدیا یا ساتا یا یو اس بی می باشد .

 

درباره نگهداری و محافظت از هارد دیسک

 

https://bazyabi.com

 

درباره نگهداری و محافظت از هارد دیسک به جرات میتوان گفت که ضربه مهمترین عامل نابودی هارد دیسک است.

 

هنگامی که هارد روشن میشود دیسک آن با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه شروع به چرخیدن می کند. سپس هد از پارکینگ خارج شده و شروع به حرکت بر روی دیسک میکند.

 

نکته جالب اینکه هد هرگز تماسی با دیسک نداشته و با فاصله ۵۰ میکرونی روی دیسک حرکت میکند که این فاصله کمتر از قطر موی سر است. بنابراین کوچکترین تماسی بین هد و دیسک می تواند آسیب های شدیدی به آنها وارد کند.

 

با این وجود هرگز هارد را هنگام روشن بودن حرکت ندهید! درباره نگهداری و محافظت از هارد دیسک ها می توان جدا سازی ایمن آن ها و دمای کار آن ها رو مورد بررسی قرار داد . 

 

درباره نگهداری و محافظت از هارد دیسک مهم ترین عامل سلامت بودن هارد ضربه نخوردن هارد دیسک است . 

 0 نظر

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس الکترونیکی*
نام*
نظر شما*