مجله

  • خانه
  • >
  • SSD در مقابل HDD تفاوت چیست؟
Image

SSD در مقابل HDD تفاوت چیست؟

منتشر شده با موضوع اخبار توسط محمد نامدار در 21 دی 1397

آیا ذخیره سازی خود را ارزان و فراوان یا سریع و ایمن می کنید؟ در اینجا چگونگی انتخاب یک هارد دیسک سنتی و یک درایو حالت جامد در رایانه بعدی شما وجود دارد.

 

HDD و SSD در‌ادامه توضیح داده شده است.

 

هارد دیسک گردان سنتی ذخیره سازی پایه غیر مجاز در کامپیوتر است. به این معناست که اطلاعاتی که بر روی آن خاموش است، هنگامی که سیستم را خاموش می کنید، "همانطور که در مورد داده ذخیره شده در RAM است،" خاموش نمی شود.

 

یک SSD به طور کارآیی همه چیز را روی دیسک سخت انجام می دهد، اما داده ها به جای تراشه های حافظه فلش متصل می شوند که داده ها را حفظ می کنند حتی زمانی که هیچ قدرت وجود نداشته باشد. تراشه ها می توانند به صورت دائمی بر روی مادربرد سیستم (مانند بعضی از لپ تاپ های کوچک و ultraportables) نصب شوند، بر روی یک PCI Express (PCIe) کارت (در برخی از ایستگاه های کاری بالا پایان و تعداد روزافزون سیستم های مصرف کننده لبه بالایی) یا در جعبه ای که اندازه، شکل و سیمی به یک درایو لپ تاپ یا هارد دیسک دسکتاپ (که در همه موارد دیگر رایج است) است. این تراشه های حافظه فلش دارای انواع مختلفی است که در درایوهای USB یواسبی استفاده می شوند و معمولا سریع تر و قابل اطمینان هستند. SSD ها در نتیجه گران تر از درایوهای شارژ USB از همان ظرفیت هستند.

 

 

تفاوت هارد ssd و hdd

 

 

مزایا و معایب

 

هر دو SSD و هارد درایو همان کاری را انجام می دهند: آنها سیستم شما را بوت می کنند و برنامه ها و فایل های شخصی شما را ذخیره می کنند.

سرعت: این جایی است که SSD ها براق می شوند. یک PC مجهز به SSD در کمتر از یک دقیقه و اغلب در عرض چند ثانیه بوت می شود. یک هارد دیسک نیاز به زمان برای سرعت بخشیدن به مشخصات عملیاتی دارد و در طول استفاده عادی از SSD پایین تر خواهد بود. یک PC یا Mac با یک SSD بوت سریعتر، راه اندازی و اجرای برنامهها را سریعتر و سریعتر انتقال میدهد. این که آیا از رایانه خود برای سرگرمی، مدرسه یا کسب و کار استفاده می کنید، سرعت اضافی ممکن است تفاوت بین اتمام زمان و شکست باشد.

 

 

تقسیم بندی:


با توجه به سطوح ضبط چرخشی خود، دیسک های سخت بهترین کار با فایل های بزرگتر که در بلوک های مجاور قرار می گیرد. به این ترتیب، سرنام درایو می تواند خواندنش را در یک حرکت مداوم آغاز کند و پایان دهد. هنگامی که هارد دیسک ها شروع به پر کردن می کنند، فایل های بزرگ می توانند در اطراف دیسک دیسک پراکنده شوند، و باعث می شود رانندگی از چیزی که
fragmentation نامیده می شود رنج ببرد. در حالی که الگوریتم های خواندن و نوشتن به نقطه ای که اثر کمینه شده بهبود یافته است، درایو های سخت هنوز هم می توانند فساد شوند. با این حال، SSD ها نمی توانند به دلیل عدم وجود یک سر خواندن فیزیکی بدانند که داده ها می توانند در هر نقطه ذخیره شوند. بنابراین، SSD ها از لحاظ ذاتی سریع تر هستند.

 

 

طول عمر:


یک
SSD دارای اجزای متحرک نیست، بنابراین احتمال دارد که اطلاعات خود را در صورت لزوم از کیسه لپ تاپ خود رها کنید یا سیستم خود را در هنگام زلزله در حالی که از کار افتاده است، بسوزانید. اکثر هارد دیسک ها وقتی که سیستم خاموش است، سر و صدا خواندن و نوشتن را ذخیره می کنند، اما وقتی که آنها در حال اجرا هستند، آنها بر روی دیسک درایو در فاصله چند نانومتر پرواز می کنند. علاوه بر این، حتی ترمز دستی نیز محدودیت دارد. اگر شما در مورد تجهیزات خود خشن هستید، یک SSD توصیه می شود.

 

 

فاکتورهای شکل:


از آنجا که درایوهای سخت بر روی صفحات چرخشی تکیه می کنند، محدودیتی برای تولید کوچک آنها وجود دارد. ابتکار عمل برای ساختن 1.8 گیگابایت ریزپردازنده کوچکتر، اما این در حدود 320 گیگابایت باقی مانده است، زیرا تولید کنندگان فبلت و گوشیهای هوشمند برای ذخیره سازی اولیه خود در حافظه فلش مستقر شده اند
. SSD ها چنین محدودیتی ندارند، به این ترتیب آنها می توانند زمان بیشتری را ادامه دهند. SSD ها در جعبه اندازه 2.5 اینچ لپ تاپ در دسترس هستند، اما این فقط برای راحتی است. همانطور که لپ تاپ ها همچنان باریک تر می شوند و تبلت ها به عنوان سیستم عامل اصلی برای مرور وب مورد استفاده قرار می گیرند، شما شروع به افزایش سرعت SSD می کنید.

 

 

سر و صدا:


حتی بی صدا ترین هارد دیسک، وقتی که از چرخ دنده استفاده می شود یا نوک انگشت خوانده شده به عقب و جلو حرکت می کند، بویژه اگر آن را در یک سیستم ضعیف شده یا در غیر اینصورت در همه موارد سیستم فلز هارد دیسک های سریع تر باعث می شود نویز بیشتری نسبت به سرعت پایین تر داشته باشید
. SSD ها عملا هیچ سر و صدایی ندارند، زیرا آنها غیر مکانیکی هستند.

 

 

قدرت:


یک
SSD مجبور نیست که برق را از یک توقف متوقف کند. در نتیجه، هیچ یک از انرژی مصرف شده توسط SSD به عنوان اصطکاک و نویز هدر رفته است، و آنها را کارآمد تر می کند. بر روی دسکتاپ یا در سرور، که منجر به یک لایحه انرژی کمتر خواهد شد. در یک لپتاپ یا رایانه لوحی میتوانید از عمر باتری بیشتر دقیقه (یا ساعت) را صرف کنید.

 

 

به طور کلی:


هارد درایو بر قیمت، ظرفیت و در دسترس است.
SSD ها بهتر کار می کنند اگر سرعت، راندگی، فاکتور فرم، سر و صدا و یا قطعه قطعه شدن (از لحاظ فنی بخشی از سرعت) برای شما مهم هستند. اگر قیمت و مسائل مربوط به ظرفیت نبود، SSD ها برنده خواهد بود.

 

 

در دسترس بودن:


درایوهای سخت افزاری بیشتر در سیستم های بودجه و قدیمی تر هستند، اما
SSD ها در لپ تاپ های اخیرا منتشر شده شایع هستند. به گفته این شرکت، لیست محصولات از Western Digital، توشیبا، Seagate، سامسونگ و هیتاچی هنوز به نفع مدل های هارد دیسک بر روی SSD ها است. برای رایانه های شخصی و رایانه های شخصی Mac، دیسک های سخت داخلی به طور کامل، حداقل برای چند سال آینده نمی روند. خطوط مدل SSD در حال افزایش است: تعداد لپ تاپ های ناز با 256 تا 512 گیگابایت SSD را در جای جای دیسک سخت نصب می کند.

 

 

درایو های ترکیبی و سیستم های دو منظوره

 

در اواسط سال 2000، برخی از تولید کنندگان هارد دیسک، مانند سامسونگ و Seagate، پیش بینی کردند که اگر شما چند گیگابایت فلاش را به یک هارد دیسک چرخان اضافه کنید، می توانید یک درایو به اصطلاح "هیبریدی" را با استفاده از یک هارد دیسک بزرگ ترکیب کنید ظرفیت ذخیره سازی با عملکرد SSD، در قیمت تنها کمی بالاتر از یک هارد دیسک معمولی است. حافظه فلش به عنوان یک بافر برای فایل های مکرر مورد استفاده عمل می کند، بنابراین سیستم شما توانایی بوت شدن و راه اندازی مهمترین برنامه های شما را سریعتر می کند، حتی اگر شما نمی توانید به طور مستقیم چیزی را در این فضا خودتان بطور مستقیم نصب کنید. در عمل، درایوهای هیبریدی کار می کنند، اما آنها هنوز هم گران تر و پیچیده تر از دیسک سخت معمولی هستند. آنها برای افرادی مانند رزمندگان جاده ای که به هر دو مقدار ذخیره سازی و بار بوت سریع نیاز دارند، کار می کنند. از آنجا که آنها یک محصول درونی هستند، درایوهای هیبریدی لزوما جایگزین هارد دیسک اختصاصی یا SSD نیستند.

 

آخرین باری نیست که SSD و هارد دیسک را می توان ترکیب کرد (مثل Voltron) در سیستم هایی با فن آوری هایی مانند Smart Response Technology (SRT) اینتل. SRT با استفاده از SSD نامرئی به عنوان یک حافظه پنهان عمل می کند تا به سیستم بوت سریعتر و برنامه های راه اندازی کمک کند. همانطور که در درایو هیبریدی، SSD توسط کاربر نهایی به طور مستقیم قابل دسترسی نیست. SRT نیاز به SSD های واقعی دارد، مانند فاکتورهای 2.5 اینچ، اما این درایو ها می توانند به اندازه 16 گیگابایت ظرفیت داشته باشند و هنوز عملکرد را افزایش می دهند؛ از آنجا که سیستم عامل به طور مستقیم به SSD نصب نشده است، شما از مشکلات فضای درایو پیکربندی دوگانه در بالا ذکر شده جلوگیری می کنید. از سوی دیگر، کامپیوتر شما نیاز به فضای دو درایو دارد که نیازمند حذف برخی از لپ تاپ ها و دسکتاپ های کوچک است. شما همچنین باید SSD و مادربرد سیستم خود را برای پشتیبانی از تکنولوژی ذخیره سازی برای این سناریو برای کار نیاز دارید. در کل، با این حال، یک راه حل جالب است.

 0 نظر

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس الکترونیکی*
نام*
نظر شما*