مجله

Image

هارد دیسک

منتشر شده با موضوع اخبار توسط محمد نامدار در 21 دی 1397

درایو هارد دیسک (گاهی اوقات به اختصار هارد دیسک، HD یا HDD) یک دستگاه سخت افزاری حافظه است که دائمی داده ها را بر روی یک کامپیوتر ذخیره و بازیابی می کند. یک هارد دیسک یک دستگاه ذخیره سازی ثانویه است که شامل یک یا چند دیسک است که داده ها با استفاده از یک هد مغناطیسی نوشته می شوند، همه در داخل یک پوشش مهر و موم شده با هوا. هارد دیسک های داخلی در با کمک پلترهای باریک قرار می گیرند، با استفاده از کابل ATA، SCSI یا SATA اتصال به مادربرد برقرار می شود و توسط اتصال به PSU (منبع تغذیه) طراحی می شوند. همه رایانه ها دارای هارد دیسک نصب شده در آنها هستند، که برای ذخیره فایل ها برای سیستم عامل، برنامه های نرم افزاری و فایل های شخصی کاربر استفاده می شود. یک کامپیوتر نمی تواند بدون هارد دیسک نصب شده کار کند، زیرا به درستی کار می کند.

 

نکته: کاربران جدید اغلب حافظه اصلی (RAM) حافظه اصلی را با فضای دیسک اشتباه اشتباه می گیرند. تعریف حافظه ما را برای مقایسه بین حافظه و ذخیره سازی مشاهده کنید. برخلاف RAM، هارددیسک تمام اطلاعات ذخیره شده را حتی با خاموش شدن دستگاه نگه می دارد.

 

 

دیسک سخت شامل اجزای زیر می شود:


فعال کننده هد، بازوی خواننده / نوشتن، هد خواندن / نوشتن، اسپیندل و پلتر. در پشت یک درایو سخت یک تخته مدار (
circuit board )نامیده می شود کنترل کننده دیسک یا تخته رابط است و چیزی است که اجازه می دهد تا هارد دیسک برای برقراری ارتباط با کامپیوتر.

 

فعال کننده هد:


یک محرک یک وسیله الکترونیکی است که توسط یک موتور کنترل می شود که بازوی هد هارد را حرکت می دهد. در گذشته، محرک در یک درایو سخت توسط یک موتور پله ای کنترل می شد. با این حال، امروزه موتور محرک توسط موتور سروو کنترل می شود.

 

 

بازوی خواندن / نوشتن:


در عوض به عنوان خواندن / نوشتن هد، بازوی هد و یا بازوی دستی، بازوی دسترسی در هر هارد دیسک مکانیکی است؛ در ظاهر به بازو یک بازیکن سینما مشابه است. به عنوان چرخش چرخ، بازوی دسترسی هد خواندن / نوشتن را تنظیم می کند تا خواندن، نوشتن یا حذف اطلاعات را تسهیل کند.

 

هد : یک هد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره کند:

 

1.Head یک تگ HTML است، برای تعریف اطلاعات بیشتر، تعریف HTML ما را ببینید.

توجه: تگ <head> نباید با برچسب های <h1 - h6> عنوان یا یک هدر اشتباه شود.

2. فرمان لینوکس، برای اطلاعات بیشتر در مورد این فرمان، صفحه فرمان سر را ببینید.

3. هد خواندن / نوشتن یا هد RW یک دستگاه در دست یک هارد دیسک است که برای خواندن و نوشتن داده ها از دیسک دیسک سخت دیسک استفاده می شود. هارد درایو معمولا یک هد خواندن / نوشتن برای هر طرف دیسک دارند. در حالی که بیکار است، هرهد روی دیوار قرار می گیرد و هنگامی که بالشتک چرخش یک بالشتک هوا ایجاد می کند، سر باعث شناور شدن 3 تا 20 میلیون دومی از یک اینچ بالای بالابر می شود. هنگامی که داده ها نیاز به خواندن یا نوشتن دارند، بازوی خواندن / نوشتن با یک موتور درون محرک کنترل می شود.

 

اسپیندل : در مورد هارد دیسک، اسپیندل چیزی است که دیسک های سخت – پلتر -  در جای خود قرار دارد. با یک هارد دیسک سنتی نیاز به چند لایه دار وجود دارد. اسپیندل این صفحات را در موقعیت ثابت با فضای کافی برای بازوی خواندن / نوشتن نگه می دارد تا به اطلاعات روی دیسک دسترسی پیدا کند.

 

پلتر : یک یا چند دیسک آلومینیومی، شیشه ای یا سرامیکی که در یک رسانه مغناطیسی پوشش داده شده است و در داخل یک درایو سخت – هارد - قرار دارد و به طور دائم تمام اطلاعات رایانه شما را ذخیره می کند. هنگامی که رایانه روشن است، این صفحات با چرخش بسیار زیاد در دقیقه (RPM) شروع به چرخش می کنند. این میزان بسته به مدل هارد دیسک شما متفاوت است؛ یک نمونه از سرعت هارد دیسک ممکن است 7200 دور در دقیقه باشد. همانطور که پلتر های هارد دیسک چرخش می کنند، هد خواندن / نوشتن دسترسی به اطلاعات در یکی از پلاترها را می دهد. برای کمک به ذخیره و بازیابی داده ها از دیسک، داده ها در تراک ها، بخش ها و سیلندر ها در هر دیسک ذخیره می شوند.

 

 

چند پلاتر در هارد دیسک قرار دارند؟

 

تعداد پلاترها در هارد دیسک به اندازه فیزیکی هارد دیسک، ظرفیت آن، چند سکتور و سازنده آن بستگی دارد. بنابراین تعداد پلاترهای سخت افزاری در هارد دیسک کامپیوتر وجود ندارد. با این حال، تمام هارد دیسک های مدرن دارای دو یا چند تراشه در یک درایو سخت و اگر درایو SSD باشد، هیچ تراشه ای وجود ندارد.

 

 

چگونه یک هارد دیسک متصل به یک کامپیوتر است؟

 

هارد دیسک داخلی به وسیله کابل داده ای (IDE، SATA یا SCSI) به کامپیوتر متصل شده است که به مادربرد و یک کابل برق متصل شده به منبع تغذیه وصل می شود.

 

 

درایو سخت در کامپیوتر پیدا شده است؟

 

تمام هارد دیسک های کامپیوتر اصلی در داخل یک کامپیوتر قرار می گیرند و به مادربرد رایانه ای با استفاده از کابل ATA، SCSI یا SATA متصل می شوند و توسط اتصال به PSU (منبع تغذیه) متصل می شوند.

 

نکته: برخی از کامپیوترهای قابل حمل و رایانه ممکن است درایوهای فلش جدیدتری داشته باشند که به طور مستقیم به رابط PCIe یا یک رابط دیگر متصل شوند و از یک کابل استفاده نکنند.

 

 

چه چیزی بر روی هارد دیسک ذخیره می شود؟

 

هارد دیسک می تواند برای ذخیره هر گونه داده، از جمله تصاویر، موسیقی، فیلم ها، اسناد متنی و هر فایل ایجاد شده یا دانلود شده استفاده شود. همچنین، هارد دیسک فایل ها را برای سیستم عامل و برنامه های نرم افزاری که در رایانه اجرا می شوند، ذخیره می کند.

 

 

اندازه هارد دیسک ها چیست؟

 

هارد دیسک به طور معمول قادر به ذخیره اطلاعات بیشتر نسبت به هر درایو دیگر است، اما اندازه آن می تواند بسته به نوع درایو و سن آن متفاوت باشد. هارد دیسک های قدیمی تر دارای حجم ذخیره سازی چند صد مگابایت (MB) تا چند گیگابایت (GB) بود. هارد دیسک های جدیدتر حجم ذخیره سازی چند صد گیگابایت تا چند ترابایت (TB) دارند. هر ساله، تکنولوژی جدید و پیشرفته، امکان افزایش حجم ذخیره سازی هارد درایو را فراهم می آورد.

 

توجه: اگر شما در حال تلاش برای پیدا کردن ابعاد فیزیکی هارد دیسک، اندازه فیزیکی آنها معمولا 3.5 "برای رایانه های رومیزی یا 2.5" برای لپ تاپ ها است. SSD ها از 1.8 تا 5.25 است.

 

 

چگونه داده ها در دیسک سخت خواندن و ذخیره می شوند؟

 

داده های فرستاده شده و خواندن از هارد دیسک توسط کنترل کننده دیسک تفسیر می شود که به هارد دیسک می گوید چه کاری باید انجام دهد و چگونه اجزای درون درایو را حرکت دهد. هنگامی که سیستم عامل نیاز به خواندن یا نوشتن اطلاعات دارد، به منظور تعیین محل فایل و مناطق نوشتن موجود در فایل جدول توزیع فایل (FAT) هارد دیسک بررسی می شود. هنگامی که آنها مشخص شده اند، کنترل کننده دیسک دستورالعمل را برای حرکت بازوی خواندن / نوشتن و هد خواندن / نوشتن را هدایت می کند. از آنجا که فایل ها اغلب در سراسر دیسک پراکنده هستند، هد نیاز به حرکت به مکان های مختلف برای دسترسی به تمام اطلاعات است.

تمام اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک سخت به صورت مغناطیسی انجام می شود. پس از اتمام مراحل فوق، اگر کامپیوتر نیاز به خواندن اطلاعات را از هارد دیسک داشته باشد، قطبهای مغناطیسی روی دیسک را می خواند. یک طرف قطب مغناطیسی 0 است، و دیگری 1 است. به عنوان خوانده شده به عنوان داده های جفتی، کامپیوتر می تواند درک آنچه داده ها بر روی دیسک است. برای رایانه برای نوشتن اطلاعات روی دیسک، سر خواندن / نوشتن قطبهای مغناطیسی را ترتیب می دهد، نوشتن 0 و 1 را می توان بعدا خواند.

 

 

هارد اکسترنال و هارد اینترنال

 

اگر چه اکثر هارد دیسک ها اینترنال هستند، همچنین دستگاه های جداگانه ای به نام هارد های اکسترنال وجود دارند که می توانند داده ها را بر روی رایانه ها پشتیبان گیری کنند و فضای دیسک در دسترس را گسترش دهند. هارد های اکسترنال اغلب در یک محفظه – باکس - ذخیره می شوند که به محافظت درایو کمک می کند و اجازه می دهد تا با کامپیوتر ارتباط برقرار کند، معمولا از طریق USB یا eSATA. هارد های اکسترنال در بسیاری از اشکال و اندازه ها وجود دارد. برخی از آنها بزرگ هستند، در مورد اندازه یک کتاب، در حالی که دیگران در مورد اندازه تلفن همراه هستند. هارد های اکسترنال می توانند بسیار مفید باشند زیرا معمولا فضای بیشتری از jump drive ارائه می دهند و هنوز قابل حمل هستند. کاربر می تواند یک هارد دیسک لپ تاپ از هر ظرفیت ذخیره سازی را در محفظه-باکس- نصب و آن را به هارد اکسترنال تبدیل کرده و از طریق پورت USB به کامپیوتر وصل کند.1 نظر

Image
حمید ملزوماتی
21 دی 1397

یک یک دستگاه هارد دیسک اسکازی داریم که در یک سرور HP در حال کار بود میخواهیم در یک سرور دیگر مشابه و سازگار با آن استفاده کنیم راه کار نرم افزاری چیست ؟

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس الکترونیکی*
نام*
نظر شما*