مجله

  • خانه
  • >
  • تعمیر هارد سوخته
Image

تعمیر هارد سوخته

منتشر شده با موضوع تعمیر توسط محمد نامدار در 22 دی 1397

هارد نیز همانند تمام قطعات الکترونیکی دیگر نیز دچار خرابی و سوختگی می شود تعمیر هارد سوخته عامیانه ترین اصطلاح رایج در بین عموم می باشد لازم به ذکر است بیشتر مردم حتی هارد های که در کامپیوتر شناسایی نمی شود نیز را به عنوان هارد سوخته در نظر می گیرند قبل از بررسی نیاز می باشد انواع هارد دیسک را بشناسیم.

 

1. هارد های غیر مغناطیسی یا جامد مانند SSD و فلش و غیره 

2. هارد های مغناطیسی یا در اصطلاح مکانیکی مانند هارد های PC و HAD

 

 

برد مغناطیسی یا PCB

 

هارد های مغناطیسی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است PCB و HAD:

HDA قسمت مکانیکی هارد اطلاق می شود که هد , پلتر , آهنربا و در کل تمام قسمت های مکانیکی درون هارد را شامل می شود که در اختصار توضیح می دهیم.

 

هد : هد یک وسیله مکانیکی با دقت بالا که وظیفه ی خواندن نوشتن روی هارد را انجام می دهد و در بیشتر مواقع اولین جایی که در اثر ضربه آسیب میبیند هد هارد می باشد.

 

پلتر : پلتر صفحه ای دیسک مانند می باشد که وظیفه ی ذخیره اطلاعات می باشد در اصطلاح تمام اطلاعات روی همین صفحه ذخیره می شود و در صورت آسیب شدید اطلاعات برای همیشه از بین می رود.

 

اسپیندل موتور : اسپیندل موتور یا موتور چرخاننده هارد وظیفه ی چرخاندن پلتر را انجام می دهد که بعد از آن هد وظیفه ی خواندن روی سطح پلتر را انجام می دهد در اصطلاح پلتر را با سرعت های مانند 5400 , 7200 , 9000 , 15000 در دقیقه می چرخاند.

 

PCB یا برد هارد دیسک

همان طور که در بالا شاهد بودید تمام قطعات مکانیکی بوده و سوختن چندان تعریف مناسبی برای این قطعات نیست اما بیشترین قطعه که دچار سوختگی می شود PCB یا همان برد هارد دیسک می باشد.

 

PCB یا برد مغناطیسی هارد دیسک یک رابط میان کامپیوتر و هارد شما می باشد که این قطعه برق ورودی را با ولتاژ مناسب به هارد انتقال می دهد.

 

هارد سوخته

 

 

خرابی های شایع هارد دیسک

 

هارد روشن نمی شود:

در اصطلاح زمان اتصال به کامپیوتر هارد دیسک کار نمی کند و در اصطلاح موتور گرداننده توانایی چرخاندن پلتر را ندارد.

 

هارد روش شده اما دیتکت نمی شود:

زمانی که هارد دیسک شما روشن می شود اما در سیستم شناسایی نمی شود و در اصطلاح صدای نامتعارف نمی دهد هارد شما به احتمال زیاد از نظر فیزیکی سالم بوده اما اطلاعات شما قابل رویت نمی باشد 

هارد روشن شده اما با صدای تیک تیک خاموش می شود.

در این حالت موتور توانایی چرخاندن پلتر را نداشته و در اصطلاح هد روی سطح پلتر گیر کرده است و بعد از چند بار تیک تیک هارد خاموش می شود که این ایراد یک ایراد مکانیکی می باشد.

 

هارد روشن شده اما صدای نا متعارف می دهد:

که در این حالت صددرصد ایراد خرابی هد یا اسپیندل موتور می باشد و نیاز به ابزار جراحی هارد دیسک می باشد که در صورت تعویض درست قطعات معیوب اطلاعات قابل بازیابی می باشد لازم به ذکر است که تمام پروسه ی تعویض هد پروسه ای تماما تخصصی و نیاز به ابزار آلات دقیق جراحی می باشد که در صورت عدم یکی از موارد بالا اطلاعات مکن است کاملا از بین برود.

 

 

هارد سوخته

 

 

تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد سوخته خود را به کانون بازیابی اطلاعات بسپارید اما چرا:

1. اگر هارد دیسک شما دچار سوختگی برد شد کانون بازیابی اطلاعات اقدام به تعمیر تخصصی برد هارد دیسک شما می نماید و در صورت عدم تعمیر به واسطه داشتن کاملترین آرشیو برد در ایران اقدام به تعویض برد معیوب شما می کند.

2. همان طور که می دانید تشخیص نیمی از درمان است بارها و بارها مشاهده شده است که تست و تشخیص اشتباه باعث نابودی کل اطلاعات هموطنان عزیزمان شده است پس لطفا قبل از اعتماد به شخص یا مراکز تعمیر هارد ابتدا از دارا بودن ابزار و متخصصین اطمینان حاصل نمائید.

3. تست هارد شما کمتر از 24 ساعت و تعمیر در بعضی از موارد که نیاز به ریکاوری می باشد در کمتر از 48 ساعت انجام می شود از عمده ترین خدمات برجسته کانون بازیابی اطلاعات کار بصورت دقیق و اورژانسی است بعضی از شرکت ها و مراکز محدودیت نیروی انسانی و دستگاه را دارا می باشند که ما بواسطه ی تعدد نفرات خدمات را بصورت ممتاز به مشتریان عزیز ارائه می نمائیم.

4. توجه نمائید که کانون بازیابی اطلاعات علاوه بر تعمیر و بازیابی اطلاعات می نماید تنها مرکز تحقیقاتی در ایران می باشد که همیشه در حال تکاپو برای حل و کشف راه های جدید می باشد.

5. هدف مرکز کانون بازیابی اطلاعات لبخند شما است ما برای رساندن شما به اطلاعات از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.0 نظر

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس الکترونیکی*
نام*
نظر شما*