مجله

  • خانه
  • >
  • بازیابی اطلاعات هارد RAID
Image

بازیابی اطلاعات هارد RAID

منتشر شده با موضوع بازیابی اطلاعات توسط محمد نامدار در 23 دی 1397

برای بازیابی اطلاعات انواع رید نیاز به اشنایی با انواع ارایه های رید می باشد که در پایین به اختصار شرح می دهیم.

 

برای اینکه شما به دنبال بهینه سازی عملکرد سرور یا برای جلوگیری از از دست دادن کل اطلاعات در جعبه NAS هستید، به RAID نیاز دارید. اما کدام سطح درست است؟ در اینجا یک راهنمای جدید برای کاربران ذخیره شده است.

 

اگر شما تا به حال خرید یک دستگاه NAS یا سرور را، مخصوصا برای یک کسب و کار کوچک، بدون شک در معرض اصطلاح "RAID" هستید. RAID مخفف Array Redundant از ارزان قیمت (یا گاهی اوقات "مستقل") دیسک است. به طور کلی، یک سیستم فعال با استفاده از RAID از دو یا چند دیسک سخت برای بهبود عملکرد و یا ارائه یک سطح تحمل گسل برای یک دستگاه، معمولا NAS یا سرور. تحمل گسل به سادگی به معنای ارائه یک شبکه ایمنی برای سخت افزار شکست خورده با اطمینان از اینکه دستگاه با اجزای شکست خورده، معمولا هارد دیسک، هنوز هم می تواند کار کند. تحمل شکست باعث کاهش وقفه در بهره وری می شود و همچنین احتمال از دست دادن داده ها را کاهش می دهد.

 

این روش که شما آن را تنظیم می کنید، تحمل خطا بستگی به سطح RAID شما را تنظیم می کند. سطوح RAID بستگی به تعداد دیسک های موجود در یک دستگاه ذخیره سازی دارد، چگونه شکست خوردن و بازیابی درایوهای حیاتی به نیازهای داده ها شما بستگی دارد، و این مهم است که برای به حداکثر رساندن کارایی مهم است. یک کسب و کار به طور کلی فورا برای حفظ اطلاعات در صورت خرابی سختافزاری، به عنوان مثال، یک کاربر خانگی خواهد شد. سطوح RAID مختلف نشان دهنده پیکربندی های مختلف با هدف ارائه تعادل های مختلف بین بهینه سازی عملکرد و حفاظت از داده ها است.

 

 

اکتشاف RAID

 

RAID به طور سنتی در کسب و کارها و سازمان هایی اجرا می شود که تحمل گسل دیسک و عملکرد بهینه سازی باید دارای مزایا و نه امکانات عادی باشند. سرورها و NAS ها در پایگاه داده های کسب و کار معمولا یک کنترل کننده RAID دارند - یک قطعه سخت افزاری است که مجموعه ای از دیسک ها را کنترل می کند. این سیستم ها دارای چند درایو SSD یا SATA، بسته به پیکربندی RAID. به دلیل افزایش تقاضای مصرف کنندگان مصرف کنندگان، دستگاه های NAS خانگی نیز از RAID پشتیبانی می کنند. NAS ها، خانه ها و تجارت های کوچک به طور فزاینده ای با دو یا چند درایو دیسک حمل می شوند تا کاربران بتوانند قدرت RAID را به همان اندازه که یک شرکت می توانند استفاده کنند.

 

RAID نرم افزار به این معنی است که شما می توانید RAID را بدون نیاز به یک کنترل کننده RAID سخت افزاری اختصاصی نصب کنید. قابلیت RAID در سیستم عامل ذاتی است. قابلیت ذخیره سازی فضای ویندوز 8 و ویندوز 7 (نسخه های Pro و Ultimate) دارای پشتیبانی داخلی برای RAID هستند. شما می توانید یک دیسک واحد با دو پارتیشن ایجاد کنید: یکی برای بوت شدن از و دیگری برای ذخیره سازی داده ها و پاراگراف داده ای آینه شده است.

 

این نوع RAID در سیستم عامل های دیگر نیز موجود است، از جمله OS X Server، Linux و Servers ویندوز. از آنجا که این نوع از RAID در حال حاضر به عنوان یک ویژگی در سیستم عامل، قیمت می تواند ضرب و شتم نیست. RAID نرم افزاری همچنین می تواند راه حل های مجازی RAID ارائه شده توسط فروشندگان مانند Dot Hill را برای ارائه سازنده های قدرتمند مبتنی بر RAID مجازی. با این وجود، این یک راه حل برای شبکه های سازمانی است.

 

 

کدام یک از RAID برای من مناسب است؟

 

همانطور که اشاره شد، سطوح مختلف RAID وجود دارد و انتخاب شما بستگی به این دارد که آیا شما برای استفاده از RAID یا تحمل خطا (یا هر دو) از RAID استفاده می کنید. همچنین مهم است که آیا شما دارای سخت افزار یا نرم افزار RAID هستید، چرا که نرم افزار از سطوح کمتر از RAID مبتنی بر سخت افزار پشتیبانی می کند. در مورد سخت افزار RAID، نوع کنترل شما نیز مهم است. کنترل کننده های مختلف سطوح مختلف RAID را پشتیبانی می کنند و همچنین انواع دیسک هایی را که می توانید در یک آرایه استفاده کنید: SAS، SATA یا SSD.

 

در اینجا ردیابی در سطوح RAID محبوب است:

 

 

RAID 0

 

 

• RAID 0 برای افزایش کارایی سرور استفاده می شود. همچنین به عنوان "نوار دیسک" شناخته می شود. با RAID 0 داده ها در بین چندین دیسک نوشته می شوند. این بدان معناست که کارهایی که رایانه انجام می دهد با استفاده از چندین دیسک به جای فقط یک کار افزایش می یابد، زیرا دیسک های چندگانه خواندن و نوشتن داده ها را بهبود می بخشد، دیسک I / O را بهبود می بخشد. حداقل دو دیسک مورد نیاز است. هر دوی نرم افزار و سخت افزار RAID از RAID 0 پشتیبانی می کند، همانطور که اکثر کنترل کننده ها هستند. ضعف این است که هیچ تحمل خطا وجود ندارد. اگر یک دیسک نتواند، آن را روی کل آرایه تأثیر می گذارد و شانس از دست دادن اطلاعات یا فساد افزایش می یابد.

 

 

RAID 1

 

 

• RAID 1 پیکربندی خطای معروف به عنوان "معکوس کردن دیسک" است. با RAID 1، داده ها به طور یکپارچه و همزمان کپی می شوند، از یک دیسک به یک، ایجاد یک ماکت یا آینه. اگر یک دیسک سرخ شود، دیگر می تواند کار کند. این ساده ترین راه تحقق خطا است و هزینه آن نسبتا کم است.

 

ناکامی این موضوع این است که RAID 1 سبب کاهش کششی عملکرد می شود. RAID 1 را می توان از طریق نرم افزار یا سخت افزار اجرا کرد. برای اجرای سخت افزار RAID 1 حداقل دو دیسک لازم است. با استفاده از RAID 1، به جای دو دیسک فیزیکی، داده ها را می توان بین جلسات روی یک دیسک آینه کرد. یک نقطه اضافی برای یادآوری این است که RAID 1 ظرفیت کلی دیسک را به نصف کاهش می دهد: اگر یک سرور با دو درایو 1TB با RAID 1 پیکربندی شود، ظرفیت ذخیره سازی کل 1TB خواهد بود و نه 2TB.

 

 

RAID 5

 

 

• RAID 5 تا حد زیادی رایج ترین پیکربندی RAID برای سرورهای کسب و کار و دستگاه های NAS شرکت است. این سطح RAID عملکرد بهتر نسبت به نمایشگر و همچنین تحمل خطا را فراهم می کند. با RAID 5، داده ها و شباهت (که داده های اضافی مورد استفاده برای بازیابی است) در میان سه یا چند دیسک راه می اندازند. اگر یک دیسک یک خطا یا شروع به شکست کند، داده ها از این داده های توزیع شده و بلوک تقسیم یکپارچه - یکپارچه و به صورت خودکار باز می شود. اساسا، این سیستم هنوز هم عملی است حتی زمانی که یک دیسک سطل را می کشد و تا زمانی که شما می توانید درایو شکست خورده جایگزین کنید. یکی دیگر از مزایای RAID 5 این است که اجازه می دهد تا بسیاری از درایوهای NAS و سرور به عنوان مبادله "داغ قابل تغییر" در صورتی که درایو در آرایه نتواند باشد، این درایو را می توان با یک درایو جدید بدون تعطیل کردن سرور یا NAS و بدون داشتن برای قطع کردن کاربران که ممکن است به سرور یا NAS دسترسی داشته باشند. این یک راه حل عالی برای تحمل خطا است، زیرا به دلیل عدم موفقیت درایوها (و در نهایت)، داده ها به دیسک های جدید بازگردانده می شوند زیرا دیسک های شکست خورده جایگزین می شوند. معکوس برای RAID 5 عملکردی است که سرورها انجام می دهند که عملیات نوشتن زیادی را انجام می دهند. برای مثال، با استفاده از RAID 5 بر روی یک سرور که دارای یک پایگاه داده است که بسیاری از کارکنان در یک روز کاری دسترسی پیدا می کنند، تاخیر قابل ملاحظه ای وجود دارد.

 

 

RAID 6

 

 

RAID 6 نیز اغلب در شرکت ها استفاده می شود. این یکسان است با RAID 5، به جز این راه حل حتی قوی تر است، زیرا آن از یک بلوک تساوی دیگر از RAID 5 استفاده می کند. شما می توانید دو دیسک داشته باشید و هنوز یک سیستم عملیاتی است.

 

 

RAID 10

 

 

RAID 10 ترکیبی از RAID 1 و 0 است و اغلب به عنوان RAID 1 + 0 مشخص می شود. این RAID 1 را با RAID 0 ترکیب می کند. این سطح RAID است که بهترین عملکرد را ارائه می دهد، اما همچنین هزینه ای است که نیاز به دو برابر تعداد دیسک ها به عنوان سطوح دیگر RAID برای حداقل 4. این ایده سطح RAID برای سرورهای پایگاه داده بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و یا هر سرور که بسیاری از عملیات نوشتن را انجام می دهد. RAID 10 می تواند به عنوان سخت افزار یا نرم افزار اجرا شود، اما به طور کلی تصور می شود که بسیاری از مزایای عملکرد هنگامی که شما از RAID 10 نرم افزار استفاده می کنید گم می شوند.

دیگر سطوح RAID دیگر سطوح RAID وجود دارد: 2، 3، 4، 7، 0 + 1 ... اما آنها واقعا انواع تنظیمات RAID اصلی که قبلا ذکر شد، و آنها برای موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند. در اینجا چند توصیف کوتاه از هر کدام است:

 

 

RAID 2

 

 

• RAID 2 شبیه به RAID 5 است، اما به جای استفاده از دیسک با استفاده از شباهت، راه انداز در سطح بیت رخ می دهد. RAID 2 به ندرت مستقر می شود زیرا هزینه های پیاده سازی معمولا غلط است (یک راه اندازی معمولی نیاز به 10 دیسک دارد) و عملکرد برخی از عملیات های ورودی / خروجی دیسک را کاهش می دهد.

 

 

RAID 3

 

 

RAID 3 همچنین مشابه RAID 5 است، به جز این که راه حل نیاز به درایو تساوی اختصاصی دارد. RAID 3 به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، مگر در موارد تخصصی ترین پایگاه داده یا محیط پردازش، که می تواند از آن بهره مند شود.

 

 

RAID 4

 

 

• RAID 4 یک پیکربندی است که در آن نوار دیسک در سطوح بایت اتفاق می افتد، نه در سطح بیتی مانند RAID 3.

 

 

RAID 7

 

 

• RAID 7 یک سطح اختصاصی از RAID متعلق به شرکت ذخیره سازی رایانه ای است که اکنون از بین رفته است.

 

RAID 0 + 1 اغلب برای RAID 10 تعبیه شده است (که RAID 1 + 0 است)، اما اینها دوتا نیستند. RAID 0 + 1 یک آرایه آینه ای با بخش هایی است که آرایه های RAID 0 هستند. این در زیرساخت های خاصی نیاز به عملکرد بالا، اما نه سطح بالایی از مقیاس پذیری.

برای بیشتر اهداف کسب و کار کوچک و متوسط، RAID 0، 1، 5 و در برخی موارد 10 برای تحمل و عملکرد خوب خطا کفایت می کند. برای اکثر کاربران خانگی، RAID 5 ممکن است بیش از حد، اما RAID 1 معکوس ارائه تحمل مناسب تقصیر است.

 

مهم این است که به یاد داشته باشید که RAID پشتیبان نیست و همچنین یک استراتژی پشتیبان جایگزین - ترجیحا یک سیستم خودکار است. پشتیبان گیری از یک RAID ممکن است بخشی از چنین استراتژی باشد. داشتن یک دستگاه فعال RAID، که شما به عنوان سرور اولیه یا دستگاه ذخیره سازی خود استفاده می کنید، نیست. RAID می تواند راهی عالی برای بهینه سازی عملکرد NAS و سرور و به سرعت از شکست سخت افزاری، اما این تنها بخشی از یک راه حل جامع فاجعه است.

 

 0 نظر

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

آدرس الکترونیکی*
نام*
نظر شما*